E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmpompel-en umpumpen (D)
Stammformen ėmpompel-enpompel-t ėmėmge-pompel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpompel-en ėm
dupompel-s ėm
hien/si,hatt/etpompel-t ėm
mirpompel-en ėm
dirpompel-t ėm
sipompel-en ėm
Passé composé
echhunnėmge-pompel-t
duhuesėmge-pompel-t
hien/si,hatt/ethuetėmge-pompel-t
mirhunnėmge-pompel-t
dirhuttėmge-pompel-t
sihunnėmge-pompel-t
Plus-que-parfait
echhatėmge-pompel-t
duhasėmge-pompel-t
hien/si,hatt/ethatėmge-pompel-t
mirhatenėmge-pompel-t
dirhatėmge-pompel-t
sihatenėmge-pompel-t
Futur I
echwäert ėmpompel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmge-pompel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmpompel-en
dugéifsėmpompel-en
hien/si,hatt/etgéifėmpompel-en
mirgéifenėmpompel-en
dirgéiftėmpompel-en
sigéifenėmpompel-en
Conditionnel Passé composé
echhättėmge-pompel-t
duhässėmge-pompel-t
hien/si,hatt/ethättėmge-pompel-t
mirhättenėmge-pompel-t
dirhättėmge-pompel-t
sihättenėmge-pompel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpompel ėm!
Plurielpompel-t ėm!
ėmge-pompel-t
ėmpompel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auspompel-enoppompel-enpompel-en
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles