E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

populariséieren popularisieren (D)populariser (F)
Stammformen populariséierenpopulariséiertpopulariséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpopulariséieren
dupopulariséiers
hien/si,hatt/etpopulariséiert
mirpopulariséieren
dirpopulariséiert
sipopulariséieren
Passé composé
echhupopulariséiert
duhuespopulariséiert
hien/si,hatt/ethuetpopulariséiert
mirhupopulariséiert
dirhuttpopulariséiert
sihupopulariséiert
Plus-que-parfait
echhatpopulariséiert
duhaspopulariséiert
hien/si,hatt/ethatpopulariséiert
mirhatepopulariséiert
dirhatpopulariséiert
sihatepopulariséiert
Futur I
echwäert populariséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert populariséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpopulariséieren
dugéifspopulariséieren
hien/si,hatt/etgéifpopulariséieren
mirgéifepopulariséieren
dirgéiftpopulariséieren
sigéifepopulariséieren
Conditionnel Passé composé
echhättpopulariséiert
duhässpopulariséiert
hien/si,hatt/ethättpopulariséiert
mirhättepopulariséiert
dirhättpopulariséiert
sihättepopulariséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpopulariséier!
Plurielpopulariséiert!
populariséiert
populariséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles