E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

popularis-éier-en popularisieren (D)populariser (F)
Stammformen popularis-éier-enpopularis-éier-tpopularis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpopularis-éier-en
dupopularis-éier-s
hien/si,hatt/etpopularis-éier-t
mirpopularis-éier-en
dirpopularis-éier-t
sipopularis-éier-en
Passé composé
echhupopularis-éier-t
duhuespopularis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpopularis-éier-t
mirhupopularis-éier-t
dirhuttpopularis-éier-t
sihupopularis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpopularis-éier-t
duhaspopularis-éier-t
hien/si,hatt/ethatpopularis-éier-t
mirhatepopularis-éier-t
dirhatpopularis-éier-t
sihatepopularis-éier-t
Futur I
echwäert popularis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert popularis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpopularis-éier-en
dugéifspopularis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpopularis-éier-en
mirgéifepopularis-éier-en
dirgéiftpopularis-éier-en
sigéifepopularis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpopularis-éier-t
duhässpopularis-éier-t
hien/si,hatt/ethättpopularis-éier-t
mirhättepopularis-éier-t
dirhättpopularis-éier-t
sihättepopularis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpopularis-éier!
Plurielpopularis-éier-t!
popularis-éier-t
popularis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles