E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

poter-en reden, schnattern (D)bavarder (F)
Stammformen poter-enpoter-tge-poter-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpoter-en
dupoter-s
hien/si,hatt/etpoter-t
mirpoter-en
dirpoter-t
sipoter-en
Pass compos
echhuge-poter-t
duhuesge-poter-t
hien/si,hatt/ethuetge-poter-t
mirhuge-poter-t
dirhuttge-poter-t
sihuge-poter-t
Plus-que-parfait
echhatge-poter-t
duhasge-poter-t
hien/si,hatt/ethatge-poter-t
mirhatege-poter-t
dirhatge-poter-t
sihatege-poter-t
Futur I
echwäert poter-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-poter-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpoter-en
dugéifspoter-en
hien/si,hatt/etgéifpoter-en
mirgéifepoter-en
dirgéiftpoter-en
sigéifepoter-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-poter-t
duhssge-poter-t
hien/si,hatt/ethttge-poter-t
mirhättege-poter-t
dirhttge-poter-t
sihättege-poter-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpoter!
Plurielpoter-t!
ge-poter-t
poter-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles