E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pousséieren pousser (F)
Stammformen pousséierenpousséiertpousséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpousséieren
dupousséiers
hien/si,hatt/etpousséiert
mirpousséieren
dirpousséiert
sipousséieren
Passé composé
echhupousséiert
duhuespousséiert
hien/si,hatt/ethuetpousséiert
mirhupousséiert
dirhuttpousséiert
sihupousséiert
Plus-que-parfait
echhatpousséiert
duhaspousséiert
hien/si,hatt/ethatpousséiert
mirhatepousséiert
dirhatpousséiert
sihatepousséiert
Futur I
echwäert pousséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pousséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpousséieren
dugéifspousséieren
hien/si,hatt/etgéifpousséieren
mirgéifepousséieren
dirgéiftpousséieren
sigéifepousséieren
Conditionnel Passé composé
echhättpousséiert
duhässpousséiert
hien/si,hatt/ethättpousséiert
mirhättepousséiert
dirhättpousséiert
sihättepousséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpousséier!
Plurielpousséiert!
pousséiert
pousséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles