E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pouss-éier-en pousser (F)
Stammformen pouss-éier-enpouss-éier-tpouss-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpouss-éier-en
dupouss-éier-s
hien/si,hatt/etpouss-éier-t
mirpouss-éier-en
dirpouss-éier-t
sipouss-éier-en
Passé composé
echhupouss-éier-t
duhuespouss-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpouss-éier-t
mirhupouss-éier-t
dirhuttpouss-éier-t
sihupouss-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpouss-éier-t
duhaspouss-éier-t
hien/si,hatt/ethatpouss-éier-t
mirhatepouss-éier-t
dirhatpouss-éier-t
sihatepouss-éier-t
Futur I
echwäert pouss-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pouss-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpouss-éier-en
dugéifspouss-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpouss-éier-en
mirgéifepouss-éier-en
dirgéiftpouss-éier-en
sigéifepouss-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpouss-éier-t
duhässpouss-éier-t
hien/si,hatt/ethättpouss-éier-t
mirhättepouss-éier-t
dirhättpouss-éier-t
sihättepouss-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpouss-éier!
Plurielpouss-éier-t!
pouss-éier-t
pouss-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles