E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aprägen einprägen (D)graver (F)
Stammformen aprägenpräägt anagepräägt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprägen an
dupräägs an
hien/si,hatt/etpräägt an
mirprägen an
dirpräägt an
siprägen an
Passé composé
echhunnagepräägt
duhuesagepräägt
hien/si,hatt/ethuetagepräägt
mirhunnagepräägt
dirhuttagepräägt
sihunnagepräägt
Plus-que-parfait
echhatagepräägt
duhasagepräägt
hien/si,hatt/ethatagepräägt
mirhatenagepräägt
dirhatagepräägt
sihatenagepräägt
Futur I
echwäert aprägen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agepräägt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaprägen
dugéifsaprägen
hien/si,hatt/etgéifaprägen
mirgéifenaprägen
dirgéiftaprägen
sigéifenaprägen
Conditionnel Passé composé
echhättagepräägt
duhässagepräägt
hien/si,hatt/ethättagepräägt
mirhättenagepräägt
dirhättagepräägt
sihättenagepräägt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpräg an!
Plurielpräägt an!
agepräägt
aprägen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
prägen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles