E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

prägen prägen (D)marquer (F)
Stammformen prägenpräägtgepräägt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprägen
dupräägs
hien/si,hatt/etpräägt
mirprägen
dirpräägt
siprägen
Passé composé
echhugepräägt
duhuesgepräägt
hien/si,hatt/ethuetgepräägt
mirhugepräägt
dirhuttgepräägt
sihugepräägt
Plus-que-parfait
echhatgepräägt
duhasgepräägt
hien/si,hatt/ethatgepräägt
mirhategepräägt
dirhatgepräägt
sihategepräägt
Futur I
echwäert prägen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepräägt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprägen
dugéifsprägen
hien/si,hatt/etgéifprägen
mirgéifeprägen
dirgéiftprägen
sigéifeprägen
Conditionnel Passé composé
echhättgepräägt
duhässgepräägt
hien/si,hatt/ethättgepräägt
mirhättegepräägt
dirhättgepräägt
sihättegepräägt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpräg!
Plurielpräägt!
gepräägt
prägen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aprägen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles