E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

präg-en prägen (D)marquer (F)
Stammformen präg-enprääg-tge-prääg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpräg-en
duprääg-s
hien/si,hatt/etprääg-t
mirpräg-en
dirprääg-t
sipräg-en
Passé composé
echhuge-prääg-t
duhuesge-prääg-t
hien/si,hatt/ethuetge-prääg-t
mirhuge-prääg-t
dirhuttge-prääg-t
sihuge-prääg-t
Plus-que-parfait
echhatge-prääg-t
duhasge-prääg-t
hien/si,hatt/ethatge-prääg-t
mirhatege-prääg-t
dirhatge-prääg-t
sihatege-prääg-t
Futur I
echwäert präg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-prääg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpräg-en
dugéifspräg-en
hien/si,hatt/etgéifpräg-en
mirgéifepräg-en
dirgéiftpräg-en
sigéifepräg-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-prääg-t
duhässge-prääg-t
hien/si,hatt/ethättge-prääg-t
mirhättege-prääg-t
dirhättge-prääg-t
sihättege-prääg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpräg!
Plurielprääg-t!
ge-prääg-t
präg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
apräg-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles