E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

praktizéieren praktizieren (D)pratiquer (F)
Stammformen praktizéierenpraktizéiertpraktizéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpraktizéieren
dupraktizéiers
hien/si,hatt/etpraktizéiert
mirpraktizéieren
dirpraktizéiert
sipraktizéieren
Passé composé
echhupraktizéiert
duhuespraktizéiert
hien/si,hatt/ethuetpraktizéiert
mirhupraktizéiert
dirhuttpraktizéiert
sihupraktizéiert
Plus-que-parfait
echhatpraktizéiert
duhaspraktizéiert
hien/si,hatt/ethatpraktizéiert
mirhatepraktizéiert
dirhatpraktizéiert
sihatepraktizéiert
Futur I
echwäert praktizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert praktizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpraktizéieren
dugéifspraktizéieren
hien/si,hatt/etgéifpraktizéieren
mirgéifepraktizéieren
dirgéiftpraktizéieren
sigéifepraktizéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpraktizéiert
duhässpraktizéiert
hien/si,hatt/ethättpraktizéiert
mirhättepraktizéiert
dirhättpraktizéiert
sihättepraktizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpraktizéier!
Plurielpraktizéiert!
praktizéiert
praktizéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles