E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

praktiz-éier-en praktizieren (D)pratiquer (F)
Stammformen praktiz-éier-enpraktiz-éier-tpraktiz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpraktiz-éier-en
dupraktiz-éier-s
hien/si,hatt/etpraktiz-éier-t
mirpraktiz-éier-en
dirpraktiz-éier-t
sipraktiz-éier-en
Passé composé
echhupraktiz-éier-t
duhuespraktiz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpraktiz-éier-t
mirhupraktiz-éier-t
dirhuttpraktiz-éier-t
sihupraktiz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpraktiz-éier-t
duhaspraktiz-éier-t
hien/si,hatt/ethatpraktiz-éier-t
mirhatepraktiz-éier-t
dirhatpraktiz-éier-t
sihatepraktiz-éier-t
Futur I
echwäert praktiz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert praktiz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpraktiz-éier-en
dugéifspraktiz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpraktiz-éier-en
mirgéifepraktiz-éier-en
dirgéiftpraktiz-éier-en
sigéifepraktiz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpraktiz-éier-t
duhässpraktiz-éier-t
hien/si,hatt/ethättpraktiz-éier-t
mirhättepraktiz-éier-t
dirhättpraktiz-éier-t
sihättepraktiz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpraktiz-éier!
Plurielpraktiz-éier-t!
praktiz-éier-t
praktiz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles