E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerpréiwen überprüfen (D)vérifier, contrôler (F)
Stammformen iwwerpréiweniwwerpréiftiwwerpréift
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerpréiwen
duiwwerpréifs
hien/si,hatt/etiwwerpréift
miriwwerpréiwen
diriwwerpréift
siiwwerpréiwen
Passé composé
echhunniwwerpréift
duhuesiwwerpréift
hien/si,hatt/ethuetiwwerpréift
mirhunniwwerpréift
dirhuttiwwerpréift
sihunniwwerpréift
Plus-que-parfait
echhatiwwerpréift
duhasiwwerpréift
hien/si,hatt/ethatiwwerpréift
mirhateniwwerpréift
dirhatiwwerpréift
sihateniwwerpréift
Futur I
echwäert iwwerpréiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerpréift hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerpréiwen
dugéifsiwwerpréiwen
hien/si,hatt/etgéifiwwerpréiwen
mirgéifeniwwerpréiwen
dirgéiftiwwerpréiwen
sigéifeniwwerpréiwen
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerpréift
duhässiwwerpréift
hien/si,hatt/ethättiwwerpréift
mirhätteniwwerpréift
dirhättiwwerpréift
sihätteniwwerpréift
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerpréif!
Plurieliwwerpréift!
iwwerpréift
iwwerpréiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nopréiwenpréiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles