E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerpréiw-en überprüfen (D)vérifier, contrôler (F)
Stammformen iwwerpréiw-eniwwerpréif-tiwwerpréif-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerpréiw-en
duiwwerpréif-s
hien/si,hatt/etiwwerpréif-t
miriwwerpréiw-en
diriwwerpréif-t
siiwwerpréiw-en
Passé composé
echhunniwwerpréif-t
duhuesiwwerpréif-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerpréif-t
mirhunniwwerpréif-t
dirhuttiwwerpréif-t
sihunniwwerpréif-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerpréif-t
duhasiwwerpréif-t
hien/si,hatt/ethatiwwerpréif-t
mirhateniwwerpréif-t
dirhatiwwerpréif-t
sihateniwwerpréif-t
Futur I
echwäert iwwerpréiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerpréif-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerpréiw-en
dugéifsiwwerpréiw-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerpréiw-en
mirgéifeniwwerpréiw-en
dirgéiftiwwerpréiw-en
sigéifeniwwerpréiw-en
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerpréif-t
duhässiwwerpréif-t
hien/si,hatt/ethättiwwerpréif-t
mirhätteniwwerpréif-t
dirhättiwwerpréif-t
sihätteniwwerpréif-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerpréif!
Plurieliwwerpréif-t!
iwwerpréif-t
iwwerpréiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nopréiw-enpréiw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles