E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nopréiwen nachprüfen (D)vérifier, contrôler (F)
Stammformen nopréiwenpréift nonogepréift
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpréiwen no
dupréifs no
hien/si,hatt/etpréift no
mirpréiwen no
dirpréift no
sipréiwen no
Passé composé
echhunnnogepréift
duhuesnogepréift
hien/si,hatt/ethuetnogepréift
mirhunnnogepréift
dirhuttnogepréift
sihunnnogepréift
Plus-que-parfait
echhatnogepréift
duhasnogepréift
hien/si,hatt/ethatnogepréift
mirhatennogepréift
dirhatnogepréift
sihatennogepréift
Futur I
echwäert nopréiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogepréift hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnopréiwen
dugéifsnopréiwen
hien/si,hatt/etgéifnopréiwen
mirgéifennopréiwen
dirgéiftnopréiwen
sigéifennopréiwen
Conditionnel Passé composé
echhättnogepréift
duhässnogepréift
hien/si,hatt/ethättnogepréift
mirhättennogepréift
dirhättnogepréift
sihättennogepréift
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpréif no!
Plurielpréift no!
nogepréift
nopréiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerpréiwenpréiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles