E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nopréiw-en nachprüfen (D)vérifier, contrôler (F)
Stammformen nopréiw-enpréif-t nonoge-préif-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpréiw-en no
dupréif-s no
hien/si,hatt/etpréif-t no
mirpréiw-en no
dirpréif-t no
sipréiw-en no
Passé composé
echhunnnoge-préif-t
duhuesnoge-préif-t
hien/si,hatt/ethuetnoge-préif-t
mirhunnnoge-préif-t
dirhuttnoge-préif-t
sihunnnoge-préif-t
Plus-que-parfait
echhatnoge-préif-t
duhasnoge-préif-t
hien/si,hatt/ethatnoge-préif-t
mirhatennoge-préif-t
dirhatnoge-préif-t
sihatennoge-préif-t
Futur I
echwäert nopréiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-préif-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnopréiw-en
dugéifsnopréiw-en
hien/si,hatt/etgéifnopréiw-en
mirgéifennopréiw-en
dirgéiftnopréiw-en
sigéifennopréiw-en
Conditionnel Passé composé
echhättnoge-préif-t
duhässnoge-préif-t
hien/si,hatt/ethättnoge-préif-t
mirhättennoge-préif-t
dirhättnoge-préif-t
sihättennoge-préif-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpréif no!
Plurielpréif-t no!
noge-préif-t
nopréiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerpréiw-enpréiw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles