E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

préiwen prüfen (D)contrôler, vérifier (F)
Stammformen préiwenpréiftgepréift
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpréiwen
dupréifs
hien/si,hatt/etpréift
mirpréiwen
dirpréift
sipréiwen
Passé composé
echhugepréift
duhuesgepréift
hien/si,hatt/ethuetgepréift
mirhugepréift
dirhuttgepréift
sihugepréift
Plus-que-parfait
echhatgepréift
duhasgepréift
hien/si,hatt/ethatgepréift
mirhategepréift
dirhatgepréift
sihategepréift
Futur I
echwäert préiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepréift hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpréiwen
dugéifspréiwen
hien/si,hatt/etgéifpréiwen
mirgéifepréiwen
dirgéiftpréiwen
sigéifepréiwen
Conditionnel Passé composé
echhättgepréift
duhässgepréift
hien/si,hatt/ethättgepréift
mirhättegepréift
dirhättgepréift
sihättegepréift
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpréif!
Plurielpréift!
gepréift
préiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerpréiwennopréiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles