E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

préiw-en prüfen (D)contrôler, vérifier (F)
Stammformen préiw-enpréif-tge-préif-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpréiw-en
dupréif-s
hien/si,hatt/etpréif-t
mirpréiw-en
dirpréif-t
sipréiw-en
Passé composé
echhuge-préif-t
duhuesge-préif-t
hien/si,hatt/ethuetge-préif-t
mirhuge-préif-t
dirhuttge-préif-t
sihuge-préif-t
Plus-que-parfait
echhatge-préif-t
duhasge-préif-t
hien/si,hatt/ethatge-préif-t
mirhatege-préif-t
dirhatge-préif-t
sihatege-préif-t
Futur I
echwäert préiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-préif-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpréiw-en
dugéifspréiw-en
hien/si,hatt/etgéifpréiw-en
mirgéifepréiw-en
dirgéiftpréiw-en
sigéifepréiw-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-préif-t
duhässge-préif-t
hien/si,hatt/ethättge-préif-t
mirhättege-préif-t
dirhättge-préif-t
sihättege-préif-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpréif!
Plurielpréif-t!
ge-préif-t
préiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerpréiw-ennopréiw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles