E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

prepar-éier-en preparieren (D)préparer (F)
Stammformen prepar-éier-enprepar-éier-tprepar-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten präparéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echprepar-éier-en
duprepar-éier-s
hien/si,hatt/etprepar-éier-t
mirprepar-éier-en
dirprepar-éier-t
siprepar-éier-en
Passé composé
echhuprepar-éier-t
duhuesprepar-éier-t
hien/si,hatt/ethuetprepar-éier-t
mirhuprepar-éier-t
dirhuttprepar-éier-t
sihuprepar-éier-t
Plus-que-parfait
echhatprepar-éier-t
duhasprepar-éier-t
hien/si,hatt/ethatprepar-éier-t
mirhateprepar-éier-t
dirhatprepar-éier-t
sihateprepar-éier-t
Futur I
echwäert prepar-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prepar-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprepar-éier-en
dugéifsprepar-éier-en
hien/si,hatt/etgéifprepar-éier-en
mirgéifeprepar-éier-en
dirgéiftprepar-éier-en
sigéifeprepar-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättprepar-éier-t
duhässprepar-éier-t
hien/si,hatt/ethättprepar-éier-t
mirhätteprepar-éier-t
dirhättprepar-éier-t
sihätteprepar-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprepar-éier!
Plurielprepar-éier-t!
prepar-éier-t
prepar-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles