E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

boomen boomen (D)boomer (F)to boom (E)
Stammformen boomenboomtgeboomt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echboomen
dubooms
hien/si,hatt/etboomt
mirboomen
dirboomt
siboomen
Pass compos
echhugeboomt
duhuesgeboomt
hien/si,hatt/ethuetgeboomt
mirhugeboomt
dirhuttgeboomt
sihugeboomt
Plus-que-parfait
echhatgeboomt
duhasgeboomt
hien/si,hatt/ethatgeboomt
mirhategeboomt
dirhatgeboomt
sihategeboomt
Futur I
echwäert boomen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geboomt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifboomen
dugéifsboomen
hien/si,hatt/etgéifboomen
mirgéifeboomen
dirgéiftboomen
sigéifeboomen
Conditionnel Pass compos
echhttgeboomt
duhssgeboomt
hien/si,hatt/ethttgeboomt
mirhättegeboomt
dirhttgeboomt
sihättegeboomt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierboom!
Plurielboomt!
geboomt
boomen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles