E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

presséieren eilen (D)presser (F)
Stammformen presséierenpresséiertpresséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpresséieren
dupresséiers
hien/si,hatt/etpresséiert
mirpresséieren
dirpresséiert
sipresséieren
Passé composé
echhupresséiert
duhuespresséiert
hien/si,hatt/ethuetpresséiert
mirhupresséiert
dirhuttpresséiert
sihupresséiert
Plus-que-parfait
echhatpresséiert
duhaspresséiert
hien/si,hatt/ethatpresséiert
mirhatepresséiert
dirhatpresséiert
sihatepresséiert
Futur I
echwäert presséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert presséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpresséieren
dugéifspresséieren
hien/si,hatt/etgéifpresséieren
mirgéifepresséieren
dirgéiftpresséieren
sigéifepresséieren
Conditionnel Passé composé
echhättpresséiert
duhässpresséiert
hien/si,hatt/ethättpresséiert
mirhättepresséiert
dirhättpresséiert
sihättepresséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpresséier!
Plurielpresséiert!
presséiert
presséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles