E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

press-éier-en eilen (D)presser (F)
Stammformen press-éier-enpress-éier-tpress-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpress-éier-en
dupress-éier-s
hien/si,hatt/etpress-éier-t
mirpress-éier-en
dirpress-éier-t
sipress-éier-en
Passé composé
echhupress-éier-t
duhuespress-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpress-éier-t
mirhupress-éier-t
dirhuttpress-éier-t
sihupress-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpress-éier-t
duhaspress-éier-t
hien/si,hatt/ethatpress-éier-t
mirhatepress-éier-t
dirhatpress-éier-t
sihatepress-éier-t
Futur I
echwäert press-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert press-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpress-éier-en
dugéifspress-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpress-éier-en
mirgéifepress-éier-en
dirgéiftpress-éier-en
sigéifepress-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpress-éier-t
duhässpress-éier-t
hien/si,hatt/ethättpress-éier-t
mirhättepress-éier-t
dirhättpress-éier-t
sihättepress-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpress-éier!
Plurielpress-éier-t!
press-éier-t
press-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles