E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

preven-éier-en warnen (D)prévener (F)
Stammformen preven-éier-enpreven-éier-tpreven-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten prävenéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echpreven-éier-en
dupreven-éier-s
hien/si,hatt/etpreven-éier-t
mirpreven-éier-en
dirpreven-éier-t
sipreven-éier-en
Passé composé
echhupreven-éier-t
duhuespreven-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpreven-éier-t
mirhupreven-éier-t
dirhuttpreven-éier-t
sihupreven-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpreven-éier-t
duhaspreven-éier-t
hien/si,hatt/ethatpreven-éier-t
mirhatepreven-éier-t
dirhatpreven-éier-t
sihatepreven-éier-t
Futur I
echwäert preven-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert preven-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpreven-éier-en
dugéifspreven-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpreven-éier-en
mirgéifepreven-éier-en
dirgéiftpreven-éier-en
sigéifepreven-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpreven-éier-t
duhässpreven-éier-t
hien/si,hatt/ethättpreven-éier-t
mirhättepreven-éier-t
dirhättpreven-éier-t
sihättepreven-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpreven-éier!
Plurielpreven-éier-t!
preven-éier-t
preven-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles