E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

privatiséieren privatisieren (D)privatiser (F)
Stammformen privatiséierenprivatiséiertprivatiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprivatiséieren
duprivatiséiers
hien/si,hatt/etprivatiséiert
mirprivatiséieren
dirprivatiséiert
siprivatiséieren
Passé composé
echhuprivatiséiert
duhuesprivatiséiert
hien/si,hatt/ethuetprivatiséiert
mirhuprivatiséiert
dirhuttprivatiséiert
sihuprivatiséiert
Plus-que-parfait
echhatprivatiséiert
duhasprivatiséiert
hien/si,hatt/ethatprivatiséiert
mirhateprivatiséiert
dirhatprivatiséiert
sihateprivatiséiert
Futur I
echwäert privatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert privatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprivatiséieren
dugéifsprivatiséieren
hien/si,hatt/etgéifprivatiséieren
mirgéifeprivatiséieren
dirgéiftprivatiséieren
sigéifeprivatiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättprivatiséiert
duhässprivatiséiert
hien/si,hatt/ethättprivatiséiert
mirhätteprivatiséiert
dirhättprivatiséiert
sihätteprivatiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprivatiséier!
Plurielprivatiséiert!
privatiséiert
privatiséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles