E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

privatis-éier-en privatisieren (D)privatiser (F)
Stammformen privatis-éier-enprivatis-éier-tprivatis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprivatis-éier-en
duprivatis-éier-s
hien/si,hatt/etprivatis-éier-t
mirprivatis-éier-en
dirprivatis-éier-t
siprivatis-éier-en
Passé composé
echhuprivatis-éier-t
duhuesprivatis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetprivatis-éier-t
mirhuprivatis-éier-t
dirhuttprivatis-éier-t
sihuprivatis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatprivatis-éier-t
duhasprivatis-éier-t
hien/si,hatt/ethatprivatis-éier-t
mirhateprivatis-éier-t
dirhatprivatis-éier-t
sihateprivatis-éier-t
Futur I
echwäert privatis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert privatis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprivatis-éier-en
dugéifsprivatis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifprivatis-éier-en
mirgéifeprivatis-éier-en
dirgéiftprivatis-éier-en
sigéifeprivatis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättprivatis-éier-t
duhässprivatis-éier-t
hien/si,hatt/ethättprivatis-éier-t
mirhätteprivatis-éier-t
dirhättprivatis-éier-t
sihätteprivatis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprivatis-éier!
Plurielprivatis-éier-t!
privatis-éier-t
privatis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles