E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

privilegéieren priviligieren (D)priviléger (F)
Stammformen privilegéierenprivilegéiertprivilegéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprivilegéieren
duprivilegéiers
hien/si,hatt/etprivilegéiert
mirprivilegéieren
dirprivilegéiert
siprivilegéieren
Passé composé
echhuprivilegéiert
duhuesprivilegéiert
hien/si,hatt/ethuetprivilegéiert
mirhuprivilegéiert
dirhuttprivilegéiert
sihuprivilegéiert
Plus-que-parfait
echhatprivilegéiert
duhasprivilegéiert
hien/si,hatt/ethatprivilegéiert
mirhateprivilegéiert
dirhatprivilegéiert
sihateprivilegéiert
Futur I
echwäert privilegéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert privilegéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprivilegéieren
dugéifsprivilegéieren
hien/si,hatt/etgéifprivilegéieren
mirgéifeprivilegéieren
dirgéiftprivilegéieren
sigéifeprivilegéieren
Conditionnel Passé composé
echhättprivilegéiert
duhässprivilegéiert
hien/si,hatt/ethättprivilegéiert
mirhätteprivilegéiert
dirhättprivilegéiert
sihätteprivilegéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprivilegéier!
Plurielprivilegéiert!
privilegéiert
privilegéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles