E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

profan-éier-en profanieren (D)profaner (F)
Stammformen profan-éier-enprofan-éier-tprofan-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprofan-éier-en
duprofan-éier-s
hien/si,hatt/etprofan-éier-t
mirprofan-éier-en
dirprofan-éier-t
siprofan-éier-en
Passé composé
echhuprofan-éier-t
duhuesprofan-éier-t
hien/si,hatt/ethuetprofan-éier-t
mirhuprofan-éier-t
dirhuttprofan-éier-t
sihuprofan-éier-t
Plus-que-parfait
echhatprofan-éier-t
duhasprofan-éier-t
hien/si,hatt/ethatprofan-éier-t
mirhateprofan-éier-t
dirhatprofan-éier-t
sihateprofan-éier-t
Futur I
echwäert profan-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert profan-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprofan-éier-en
dugéifsprofan-éier-en
hien/si,hatt/etgéifprofan-éier-en
mirgéifeprofan-éier-en
dirgéiftprofan-éier-en
sigéifeprofan-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättprofan-éier-t
duhässprofan-éier-t
hien/si,hatt/ethättprofan-éier-t
mirhätteprofan-éier-t
dirhättprofan-éier-t
sihätteprofan-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprofan-éier!
Plurielprofan-éier-t!
profan-éier-t
profan-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles