E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmprogramm-éier-en umprogrammieren (D)modifier la programmation (F)
Stammformen ëmprogramm-éier-enprogramm-éier-t ëmëmprogramm-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprogramm-éier-en ëm
duprogramm-éier-s ëm
hien/si,hatt/etprogramm-éier-t ëm
mirprogramm-éier-en ëm
dirprogramm-éier-t ëm
siprogramm-éier-en ëm
Passé composé
echhunnëmprogramm-éier-t
duhuesëmprogramm-éier-t
hien/si,hatt/ethuetëmprogramm-éier-t
mirhunnëmprogramm-éier-t
dirhuttëmprogramm-éier-t
sihunnëmprogramm-éier-t
Plus-que-parfait
echhatëmprogramm-éier-t
duhasëmprogramm-éier-t
hien/si,hatt/ethatëmprogramm-éier-t
mirhatenëmprogramm-éier-t
dirhatëmprogramm-éier-t
sihatenëmprogramm-éier-t
Futur I
echwäert ëmprogramm-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmprogramm-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmprogramm-éier-en
dugéifsëmprogramm-éier-en
hien/si,hatt/etgéifëmprogramm-éier-en
mirgéifenëmprogramm-éier-en
dirgéiftëmprogramm-éier-en
sigéifenëmprogramm-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättëmprogramm-éier-t
duhässëmprogramm-éier-t
hien/si,hatt/ethättëmprogramm-éier-t
mirhättenëmprogramm-éier-t
dirhättëmprogramm-éier-t
sihättenëmprogramm-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprogramm-éier ëm!
Plurielprogramm-éier-t ëm!
ëmprogramm-éier-t
ëmprogramm-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aprogramm-éier-enprogramm-éier-envirprogramm-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles