E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

proklam-éier-en proklamieren (D)proclamer (F)
Stammformen proklam-éier-enproklam-éier-tproklam-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echproklam-éier-en
duproklam-éier-s
hien/si,hatt/etproklam-éier-t
mirproklam-éier-en
dirproklam-éier-t
siproklam-éier-en
Passé composé
echhuproklam-éier-t
duhuesproklam-éier-t
hien/si,hatt/ethuetproklam-éier-t
mirhuproklam-éier-t
dirhuttproklam-éier-t
sihuproklam-éier-t
Plus-que-parfait
echhatproklam-éier-t
duhasproklam-éier-t
hien/si,hatt/ethatproklam-éier-t
mirhateproklam-éier-t
dirhatproklam-éier-t
sihateproklam-éier-t
Futur I
echwäert proklam-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert proklam-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifproklam-éier-en
dugéifsproklam-éier-en
hien/si,hatt/etgéifproklam-éier-en
mirgéifeproklam-éier-en
dirgéiftproklam-éier-en
sigéifeproklam-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättproklam-éier-t
duhässproklam-éier-t
hien/si,hatt/ethättproklam-éier-t
mirhätteproklam-éier-t
dirhättproklam-éier-t
sihätteproklam-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierproklam-éier!
Plurielproklam-éier-t!
proklam-éier-t
proklam-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles