E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

promen-éier-en spazieren gehen (D)promener (F)
Stammformen promen-éier-enpromen-éier-tpromen-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpromen-éier-en
dupromen-éier-s
hien/si,hatt/etpromen-éier-t
mirpromen-éier-en
dirpromen-éier-t
sipromen-éier-en
Passé composé
echsipromen-éier-t
dubasspromen-éier-t
hien/si,hatt/etasspromen-éier-t
mirsipromen-éier-t
dirsiddpromen-éier-t
sisipromen-éier-t
Plus-que-parfait
echwarpromen-éier-t
duwaarspromen-éier-t
hien/si,hatt/etwarpromen-éier-t
mirwarepromen-éier-t
dirwaartpromen-éier-t
siwarepromen-éier-t
Futur I
echwäert promen-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert promen-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpromen-éier-en
dugéifspromen-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpromen-éier-en
mirgéifepromen-éier-en
dirgéiftpromen-éier-en
sigéifepromen-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwierpromen-éier-t
duwierspromen-éier-t
hien/si,hatt/etwierpromen-éier-t
mirwierepromen-éier-t
dirwiertpromen-éier-t
siwierepromen-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpromen-éier!
Plurielpromen-éier-t!
promen-éier-t
promen-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles