E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

promovéieren promovieren (D)promover (F)
Stammformen promovéierenpromovéiertpromovéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpromovéieren
dupromovéiers
hien/si,hatt/etpromovéiert
mirpromovéieren
dirpromovéiert
sipromovéieren
Passé composé
echhupromovéiert
duhuespromovéiert
hien/si,hatt/ethuetpromovéiert
mirhupromovéiert
dirhuttpromovéiert
sihupromovéiert
Plus-que-parfait
echhatpromovéiert
duhaspromovéiert
hien/si,hatt/ethatpromovéiert
mirhatepromovéiert
dirhatpromovéiert
sihatepromovéiert
Futur I
echwäert promovéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert promovéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpromovéieren
dugéifspromovéieren
hien/si,hatt/etgéifpromovéieren
mirgéifepromovéieren
dirgéiftpromovéieren
sigéifepromovéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpromovéiert
duhässpromovéiert
hien/si,hatt/ethättpromovéiert
mirhättepromovéiert
dirhättpromovéiert
sihättepromovéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpromovéier!
Plurielpromovéiert!
promovéiert
promovéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles