E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

promov-éier-en promovieren (D)promover (F)
Stammformen promov-éier-enpromov-éier-tpromov-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpromov-éier-en
dupromov-éier-s
hien/si,hatt/etpromov-éier-t
mirpromov-éier-en
dirpromov-éier-t
sipromov-éier-en
Passé composé
echhupromov-éier-t
duhuespromov-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpromov-éier-t
mirhupromov-éier-t
dirhuttpromov-éier-t
sihupromov-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpromov-éier-t
duhaspromov-éier-t
hien/si,hatt/ethatpromov-éier-t
mirhatepromov-éier-t
dirhatpromov-éier-t
sihatepromov-éier-t
Futur I
echwäert promov-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert promov-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpromov-éier-en
dugéifspromov-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpromov-éier-en
mirgéifepromov-éier-en
dirgéiftpromov-éier-en
sigéifepromov-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpromov-éier-t
duhässpromov-éier-t
hien/si,hatt/ethättpromov-éier-t
mirhättepromov-éier-t
dirhättpromov-éier-t
sihättepromov-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpromov-éier!
Plurielpromov-éier-t!
promov-éier-t
promov-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles