E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

prononcéieren ausrufen (D)prononcer (F)
Stammformen prononcéierenprononcéiertprononcéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprononcéieren
duprononcéiers
hien/si,hatt/etprononcéiert
mirprononcéieren
dirprononcéiert
siprononcéieren
Passé composé
echhuprononcéiert
duhuesprononcéiert
hien/si,hatt/ethuetprononcéiert
mirhuprononcéiert
dirhuttprononcéiert
sihuprononcéiert
Plus-que-parfait
echhatprononcéiert
duhasprononcéiert
hien/si,hatt/ethatprononcéiert
mirhateprononcéiert
dirhatprononcéiert
sihateprononcéiert
Futur I
echwäert prononcéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prononcéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprononcéieren
dugéifsprononcéieren
hien/si,hatt/etgéifprononcéieren
mirgéifeprononcéieren
dirgéiftprononcéieren
sigéifeprononcéieren
Conditionnel Passé composé
echhättprononcéiert
duhässprononcéiert
hien/si,hatt/ethättprononcéiert
mirhätteprononcéiert
dirhättprononcéiert
sihätteprononcéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprononcéier!
Plurielprononcéiert!
prononcéiert
prononcéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles