E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

prononc-éier-en ausrufen (D)prononcer (F)
Stammformen prononc-éier-enprononc-éier-tprononc-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprononc-éier-en
duprononc-éier-s
hien/si,hatt/etprononc-éier-t
mirprononc-éier-en
dirprononc-éier-t
siprononc-éier-en
Passé composé
echhuprononc-éier-t
duhuesprononc-éier-t
hien/si,hatt/ethuetprononc-éier-t
mirhuprononc-éier-t
dirhuttprononc-éier-t
sihuprononc-éier-t
Plus-que-parfait
echhatprononc-éier-t
duhasprononc-éier-t
hien/si,hatt/ethatprononc-éier-t
mirhateprononc-éier-t
dirhatprononc-éier-t
sihateprononc-éier-t
Futur I
echwäert prononc-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prononc-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprononc-éier-en
dugéifsprononc-éier-en
hien/si,hatt/etgéifprononc-éier-en
mirgéifeprononc-éier-en
dirgéiftprononc-éier-en
sigéifeprononc-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättprononc-éier-t
duhässprononc-éier-t
hien/si,hatt/ethättprononc-éier-t
mirhätteprononc-éier-t
dirhättprononc-éier-t
sihätteprononc-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprononc-éier!
Plurielprononc-éier-t!
prononc-éier-t
prononc-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles