E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pronostik-éier-en vorsehen (D)pronostiquer (F)
Stammformen pronostik-éier-enpronostik-éier-tpronostik-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten pronostiquéieren, prognostizéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echpronostik-éier-en
dupronostik-éier-s
hien/si,hatt/etpronostik-éier-t
mirpronostik-éier-en
dirpronostik-éier-t
sipronostik-éier-en
Passé composé
echhupronostik-éier-t
duhuespronostik-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpronostik-éier-t
mirhupronostik-éier-t
dirhuttpronostik-éier-t
sihupronostik-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpronostik-éier-t
duhaspronostik-éier-t
hien/si,hatt/ethatpronostik-éier-t
mirhatepronostik-éier-t
dirhatpronostik-éier-t
sihatepronostik-éier-t
Futur I
echwäert pronostik-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pronostik-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpronostik-éier-en
dugéifspronostik-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpronostik-éier-en
mirgéifepronostik-éier-en
dirgéiftpronostik-éier-en
sigéifepronostik-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpronostik-éier-t
duhässpronostik-éier-t
hien/si,hatt/ethättpronostik-éier-t
mirhättepronostik-éier-t
dirhättpronostik-éier-t
sihättepronostik-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpronostik-éier!
Plurielpronostik-éier-t!
pronostik-éier-t
pronostik-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles