E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

prognostiz-éier-en vorsehen (D)pronostiquer (F)
Stammformen prognostiz-éier-enprognostiz-éier-tprognostiz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten pronostikéieren, pronostiquéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echprognostiz-éier-en
duprognostiz-éier-s
hien/si,hatt/etprognostiz-éier-t
mirprognostiz-éier-en
dirprognostiz-éier-t
siprognostiz-éier-en
Passé composé
echhuprognostiz-éier-t
duhuesprognostiz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetprognostiz-éier-t
mirhuprognostiz-éier-t
dirhuttprognostiz-éier-t
sihuprognostiz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatprognostiz-éier-t
duhasprognostiz-éier-t
hien/si,hatt/ethatprognostiz-éier-t
mirhateprognostiz-éier-t
dirhatprognostiz-éier-t
sihateprognostiz-éier-t
Futur I
echwäert prognostiz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prognostiz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprognostiz-éier-en
dugéifsprognostiz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifprognostiz-éier-en
mirgéifeprognostiz-éier-en
dirgéiftprognostiz-éier-en
sigéifeprognostiz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättprognostiz-éier-t
duhässprognostiz-éier-t
hien/si,hatt/ethättprognostiz-éier-t
mirhätteprognostiz-éier-t
dirhättprognostiz-éier-t
sihätteprognostiz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprognostiz-éier!
Plurielprognostiz-éier-t!
prognostiz-éier-t
prognostiz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles