E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

propagéieren propagieren (D)propager (F)
Stammformen propagéierenpropagéiertpropagéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpropagéieren
dupropagéiers
hien/si,hatt/etpropagéiert
mirpropagéieren
dirpropagéiert
sipropagéieren
Passé composé
echhupropagéiert
duhuespropagéiert
hien/si,hatt/ethuetpropagéiert
mirhupropagéiert
dirhuttpropagéiert
sihupropagéiert
Plus-que-parfait
echhatpropagéiert
duhaspropagéiert
hien/si,hatt/ethatpropagéiert
mirhatepropagéiert
dirhatpropagéiert
sihatepropagéiert
Futur I
echwäert propagéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert propagéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpropagéieren
dugéifspropagéieren
hien/si,hatt/etgéifpropagéieren
mirgéifepropagéieren
dirgéiftpropagéieren
sigéifepropagéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpropagéiert
duhässpropagéiert
hien/si,hatt/ethättpropagéiert
mirhättepropagéiert
dirhättpropagéiert
sihättepropagéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpropagéier!
Plurielpropagéiert!
propagéiert
propagéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles