E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

prosperéieren prosperieren (D)prospérer (F)
Stammformen prosperéierenprosperéiertprosperéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprosperéieren
duprosperéiers
hien/si,hatt/etprosperéiert
mirprosperéieren
dirprosperéiert
siprosperéieren
Passé composé
echhuprosperéiert
duhuesprosperéiert
hien/si,hatt/ethuetprosperéiert
mirhuprosperéiert
dirhuttprosperéiert
sihuprosperéiert
Plus-que-parfait
echhatprosperéiert
duhasprosperéiert
hien/si,hatt/ethatprosperéiert
mirhateprosperéiert
dirhatprosperéiert
sihateprosperéiert
Futur I
echwäert prosperéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prosperéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprosperéieren
dugéifsprosperéieren
hien/si,hatt/etgéifprosperéieren
mirgéifeprosperéieren
dirgéiftprosperéieren
sigéifeprosperéieren
Conditionnel Passé composé
echhättprosperéiert
duhässprosperéiert
hien/si,hatt/ethättprosperéiert
mirhätteprosperéiert
dirhättprosperéiert
sihätteprosperéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprosperéier!
Plurielprosperéiert!
prosperéiert
prosperéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles