E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

prosper-éier-en prosperieren (D)prospérer (F)
Stammformen prosper-éier-enprosper-éier-tprosper-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprosper-éier-en
duprosper-éier-s
hien/si,hatt/etprosper-éier-t
mirprosper-éier-en
dirprosper-éier-t
siprosper-éier-en
Passé composé
echhuprosper-éier-t
duhuesprosper-éier-t
hien/si,hatt/ethuetprosper-éier-t
mirhuprosper-éier-t
dirhuttprosper-éier-t
sihuprosper-éier-t
Plus-que-parfait
echhatprosper-éier-t
duhasprosper-éier-t
hien/si,hatt/ethatprosper-éier-t
mirhateprosper-éier-t
dirhatprosper-éier-t
sihateprosper-éier-t
Futur I
echwäert prosper-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prosper-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprosper-éier-en
dugéifsprosper-éier-en
hien/si,hatt/etgéifprosper-éier-en
mirgéifeprosper-éier-en
dirgéiftprosper-éier-en
sigéifeprosper-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättprosper-éier-t
duhässprosper-éier-t
hien/si,hatt/ethättprosper-éier-t
mirhätteprosper-éier-t
dirhättprosper-éier-t
sihätteprosper-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprosper-éier!
Plurielprosper-éier-t!
prosper-éier-t
prosper-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles