E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

prosten anstoen (D)trinquer (F)
Stammformen prostenprostgeprost
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echprosten
duprosts
hien/si,hatt/etprost
mirprosten
dirprost
siprosten
Pass compos
echhugeprost
duhuesgeprost
hien/si,hatt/ethuetgeprost
mirhugeprost
dirhuttgeprost
sihugeprost
Plus-que-parfait
echhatgeprost
duhasgeprost
hien/si,hatt/ethatgeprost
mirhategeprost
dirhatgeprost
sihategeprost
Futur I
echwäert prosten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geprost hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprosten
dugéifsprosten
hien/si,hatt/etgéifprosten
mirgéifeprosten
dirgéiftprosten
sigéifeprosten
Conditionnel Pass compos
echhttgeprost
duhssgeprost
hien/si,hatt/ethttgeprost
mirhättegeprost
dirhttgeprost
sihättegeprost
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprost!
Plurielprost!
geprost
prosten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zouprosten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles