E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

prouwen ben (D)exercer (F)
Stammformen prouwenprouftgeprouft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echprouwen
duproufs
hien/si,hatt/etprouft
mirprouwen
dirprouft
siprouwen
Pass compos
echhugeprouft
duhuesgeprouft
hien/si,hatt/ethuetgeprouft
mirhugeprouft
dirhuttgeprouft
sihugeprouft
Plus-que-parfait
echhatgeprouft
duhasgeprouft
hien/si,hatt/ethatgeprouft
mirhategeprouft
dirhatgeprouft
sihategeprouft
Futur I
echwäert prouwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geprouft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprouwen
dugéifsprouwen
hien/si,hatt/etgéifprouwen
mirgéifeprouwen
dirgéiftprouwen
sigéifeprouwen
Conditionnel Pass compos
echhttgeprouft
duhssgeprouft
hien/si,hatt/ethttgeprouft
mirhättegeprouft
dirhttgeprouft
sihättegeprouft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprouf!
Plurielprouft!
geprouft
prouwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aprouwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles