E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

prozesséieren prozessieren (D)procéder (F)
Stammformen prozesséierenprozesséiertprozesséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprozesséieren
duprozesséiers
hien/si,hatt/etprozesséiert
mirprozesséieren
dirprozesséiert
siprozesséieren
Passé composé
echhuprozesséiert
duhuesprozesséiert
hien/si,hatt/ethuetprozesséiert
mirhuprozesséiert
dirhuttprozesséiert
sihuprozesséiert
Plus-que-parfait
echhatprozesséiert
duhasprozesséiert
hien/si,hatt/ethatprozesséiert
mirhateprozesséiert
dirhatprozesséiert
sihateprozesséiert
Futur I
echwäert prozesséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prozesséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprozesséieren
dugéifsprozesséieren
hien/si,hatt/etgéifprozesséieren
mirgéifeprozesséieren
dirgéiftprozesséieren
sigéifeprozesséieren
Conditionnel Passé composé
echhättprozesséiert
duhässprozesséiert
hien/si,hatt/ethättprozesséiert
mirhätteprozesséiert
dirhättprozesséiert
sihätteprozesséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprozesséier!
Plurielprozesséiert!
prozesséiert
prozesséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles