E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

psalmod-éier-en psalmodieren (D)psalmoder (F)
Stammformen psalmod-éier-enpsalmod-éier-tpsalmod-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpsalmod-éier-en
dupsalmod-éier-s
hien/si,hatt/etpsalmod-éier-t
mirpsalmod-éier-en
dirpsalmod-éier-t
sipsalmod-éier-en
Passé composé
echhupsalmod-éier-t
duhuespsalmod-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpsalmod-éier-t
mirhupsalmod-éier-t
dirhuttpsalmod-éier-t
sihupsalmod-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpsalmod-éier-t
duhaspsalmod-éier-t
hien/si,hatt/ethatpsalmod-éier-t
mirhatepsalmod-éier-t
dirhatpsalmod-éier-t
sihatepsalmod-éier-t
Futur I
echwäert psalmod-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert psalmod-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpsalmod-éier-en
dugéifspsalmod-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpsalmod-éier-en
mirgéifepsalmod-éier-en
dirgéiftpsalmod-éier-en
sigéifepsalmod-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpsalmod-éier-t
duhässpsalmod-éier-t
hien/si,hatt/ethättpsalmod-éier-t
mirhättepsalmod-éier-t
dirhättpsalmod-éier-t
sihättepsalmod-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpsalmod-éier!
Plurielpsalmod-éier-t!
psalmod-éier-t
psalmod-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles