E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pubertéieren pubertieren (D)puberter (F)
Stammformen pubertéierenpubertéiertpubertéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpubertéieren
dupubertéiers
hien/si,hatt/etpubertéiert
mirpubertéieren
dirpubertéiert
sipubertéieren
Passé composé
echhupubertéiert
duhuespubertéiert
hien/si,hatt/ethuetpubertéiert
mirhupubertéiert
dirhuttpubertéiert
sihupubertéiert
Plus-que-parfait
echhatpubertéiert
duhaspubertéiert
hien/si,hatt/ethatpubertéiert
mirhatepubertéiert
dirhatpubertéiert
sihatepubertéiert
Futur I
echwäert pubertéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pubertéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpubertéieren
dugéifspubertéieren
hien/si,hatt/etgéifpubertéieren
mirgéifepubertéieren
dirgéiftpubertéieren
sigéifepubertéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpubertéiert
duhässpubertéiert
hien/si,hatt/ethättpubertéiert
mirhättepubertéiert
dirhättpubertéiert
sihättepubertéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpubertéier!
Plurielpubertéiert!
pubertéiert
pubertéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles