E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pubert-éier-en pubertieren (D)puberter (F)
Stammformen pubert-éier-enpubert-éier-tpubert-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpubert-éier-en
dupubert-éier-s
hien/si,hatt/etpubert-éier-t
mirpubert-éier-en
dirpubert-éier-t
sipubert-éier-en
Passé composé
echhupubert-éier-t
duhuespubert-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpubert-éier-t
mirhupubert-éier-t
dirhuttpubert-éier-t
sihupubert-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpubert-éier-t
duhaspubert-éier-t
hien/si,hatt/ethatpubert-éier-t
mirhatepubert-éier-t
dirhatpubert-éier-t
sihatepubert-éier-t
Futur I
echwäert pubert-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pubert-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpubert-éier-en
dugéifspubert-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpubert-éier-en
mirgéifepubert-éier-en
dirgéiftpubert-éier-en
sigéifepubert-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpubert-éier-t
duhässpubert-éier-t
hien/si,hatt/ethättpubert-éier-t
mirhättepubert-éier-t
dirhättpubert-éier-t
sihättepubert-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpubert-éier!
Plurielpubert-éier-t!
pubert-éier-t
pubert-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles