E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmpuch-en umwerfen (D)renverser, faire tomber (F)
Stammformen ėmpuch-enpuch-t ėmėmge-puch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpuch-en ėm
dupuch-s ėm
hien/si,hatt/etpuch-t ėm
mirpuch-en ėm
dirpuch-t ėm
sipuch-en ėm
Passé composé
echhunnėmge-puch-t
duhuesėmge-puch-t
hien/si,hatt/ethuetėmge-puch-t
mirhunnėmge-puch-t
dirhuttėmge-puch-t
sihunnėmge-puch-t
Plus-que-parfait
echhatėmge-puch-t
duhasėmge-puch-t
hien/si,hatt/ethatėmge-puch-t
mirhatenėmge-puch-t
dirhatėmge-puch-t
sihatenėmge-puch-t
Futur I
echwäert ėmpuch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmge-puch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmpuch-en
dugéifsėmpuch-en
hien/si,hatt/etgéifėmpuch-en
mirgéifenėmpuch-en
dirgéiftėmpuch-en
sigéifenėmpuch-en
Conditionnel Passé composé
echhättėmge-puch-t
duhässėmge-puch-t
hien/si,hatt/ethättėmge-puch-t
mirhättenėmge-puch-t
dirhättėmge-puch-t
sihättenėmge-puch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpuch ėm!
Plurielpuch-t ėm!
ėmge-puch-t
ėmpuch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erauspuch-enpuch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles