E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pudderen pudern (D)enfariner (F)
Stammformen pudderenpuddertgepuddert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpudderen
dupudders
hien/si,hatt/etpuddert
mirpudderen
dirpuddert
sipudderen
Pass compos
echhugepuddert
duhuesgepuddert
hien/si,hatt/ethuetgepuddert
mirhugepuddert
dirhuttgepuddert
sihugepuddert
Plus-que-parfait
echhatgepuddert
duhasgepuddert
hien/si,hatt/ethatgepuddert
mirhategepuddert
dirhatgepuddert
sihategepuddert
Futur I
echwäert pudderen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepuddert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpudderen
dugéifspudderen
hien/si,hatt/etgéifpudderen
mirgéifepudderen
dirgéiftpudderen
sigéifepudderen
Conditionnel Pass compos
echhttgepuddert
duhssgepuddert
hien/si,hatt/ethttgepuddert
mirhättegepuddert
dirhttgepuddert
sihättegepuddert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpudder!
Plurielpuddert!
gepuddert
pudderen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles