E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pulséieren pulsieren (D)pulser (F)
Stammformen pulséierenpulséiertpulséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpulséieren
dupulséiers
hien/si,hatt/etpulséiert
mirpulséieren
dirpulséiert
sipulséieren
Passé composé
echhupulséiert
duhuespulséiert
hien/si,hatt/ethuetpulséiert
mirhupulséiert
dirhuttpulséiert
sihupulséiert
Plus-que-parfait
echhatpulséiert
duhaspulséiert
hien/si,hatt/ethatpulséiert
mirhatepulséiert
dirhatpulséiert
sihatepulséiert
Futur I
echwäert pulséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pulséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpulséieren
dugéifspulséieren
hien/si,hatt/etgéifpulséieren
mirgéifepulséieren
dirgéiftpulséieren
sigéifepulséieren
Conditionnel Passé composé
echhättpulséiert
duhässpulséiert
hien/si,hatt/ethättpulséiert
mirhättepulséiert
dirhättpulséiert
sihättepulséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpulséier!
Plurielpulséiert!
pulséiert
pulséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles