E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

puupsen pupsen (D)pter (F)
Stammformen puupsenpuupstgepuupst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpuupsen
dupuups
hien/si,hatt/etpuupst
mirpuupsen
dirpuupst
sipuupsen
Pass compos
echhugepuupst
duhuesgepuupst
hien/si,hatt/ethuetgepuupst
mirhugepuupst
dirhuttgepuupst
sihugepuupst
Plus-que-parfait
echhatgepuupst
duhasgepuupst
hien/si,hatt/ethatgepuupst
mirhategepuupst
dirhatgepuupst
sihategepuupst
Futur I
echwäert puupsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepuupst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpuupsen
dugéifspuupsen
hien/si,hatt/etgéifpuupsen
mirgéifepuupsen
dirgéiftpuupsen
sigéifepuupsen
Conditionnel Pass compos
echhttgepuupst
duhssgepuupst
hien/si,hatt/ethttgepuupst
mirhättegepuupst
dirhttgepuupst
sihättegepuupst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpuups!
Plurielpuupst!
gepuupst
puupsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
Variante pupsen mglich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles