E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

purgéieren absitzen, abbüssen (D)purger (F)
Stammformen purgéierenpurgéiertpurgéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpurgéieren
dupurgéiers
hien/si,hatt/etpurgéiert
mirpurgéieren
dirpurgéiert
sipurgéieren
Passé composé
echhupurgéiert
duhuespurgéiert
hien/si,hatt/ethuetpurgéiert
mirhupurgéiert
dirhuttpurgéiert
sihupurgéiert
Plus-que-parfait
echhatpurgéiert
duhaspurgéiert
hien/si,hatt/ethatpurgéiert
mirhatepurgéiert
dirhatpurgéiert
sihatepurgéiert
Futur I
echwäert purgéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert purgéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpurgéieren
dugéifspurgéieren
hien/si,hatt/etgéifpurgéieren
mirgéifepurgéieren
dirgéiftpurgéieren
sigéifepurgéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpurgéiert
duhässpurgéiert
hien/si,hatt/ethättpurgéiert
mirhättepurgéiert
dirhättpurgéiert
sihättepurgéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpurgéier!
Plurielpurgéiert!
purgéiert
purgéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles