E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofqušl-en abqušlen (D)se donner du mal, se forcer (F)
Stammformen ofqušl-enqušl-t ofofge-qušl-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echqušl-en of
duqušl-s of
hien/si,hatt/etqušl-t of
mirqušl-en of
dirqušl-t of
siqušl-en of
Passť composť
echhunnofge-qušl-t
duhuesofge-qušl-t
hien/si,hatt/ethuetofge-qušl-t
mirhunnofge-qušl-t
dirhuttofge-qušl-t
sihunnofge-qušl-t
Plus-que-parfait
echhatofge-qušl-t
duhasofge-qušl-t
hien/si,hatt/ethatofge-qušl-t
mirhatenofge-qušl-t
dirhatofge-qušl-t
sihatenofge-qušl-t
Futur I
echwäert ofqušl-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-qušl-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofqušl-en
dugéifsofqušl-en
hien/si,hatt/etgéifofqušl-en
mirgéifenofqušl-en
dirgéiftofqušl-en
sigéifenofqušl-en
Conditionnel Passť composť
echhšttofge-qušl-t
duhšssofge-qušl-t
hien/si,hatt/ethšttofge-qušl-t
mirhšttenofge-qušl-t
dirhšttofge-qušl-t
sihšttenofge-qušl-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierqušl of!
Plurielqušl-t of!
ofge-qušl-t
ofqušl-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
qušl-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles